google-mobil-seo

Mobil Site SEO’su

Kullanıcıların internet kullanımından desktoptan mobile kaydığı bir dönemdeyiz. 2013’te %73 olan mobil internet kullanım oranının 2017’de %90’a çıkması bekleniyor. Bunu göz önünde bulundurunca mobil sitesi olmayan internet sitelerinin kaybedeceği manasını çıkarabiliriz.

Mobil site sahibi olmak da tek başına mobil cihazlardan Google gibi arama motorlarında yapılan aramalarda iyi pozisyon sahibi olmak için yeterli değil çünkü gerekli ayarlamalar yapılmadığı takdirde web sitenizin kopyası durumuna düşebilir, bu da size pozisyon kaybettirecek bir durum haline gelebilir. Web siteniz ve mobil siteniz arasında doğru bir şekilde bağlantı kurmak gereklidir ki arama motorları birinin değerini diğerine de taşıyabilsin.

Peki mobil sitenin SEO’su nedir, nasıl yapılır? İşte size gerekli teknik konfigürasyonlar için bir rehber:

1- Responsive: Desktop ve mobil sitenin URL’i aynı, HTML’i de aynı

Cihaza göre gösterilen içerik CSS ile cihaz ekranına göre düzenleniyor. CSS frontend yazılım tarafında ayarlanıyor bu şekilde. Sitenin headerında bir viewport kodu eklenmesi gerekiyor bu seçenekte.

Not: WordPress temalarının çoğunluğu responsive yapılıyor. Mobil uyumlu olmayan WordPress siteler ise bir eklenti ile mobil uyumlu hale getirilebiliniyor.

2- Dynamic Serving (Adaptive): Desktop ve mobil sitenin URL’i aynı, HTML’i farklı

Desktop ve mobil kullanıcılara farklı HTML sunuluyor aynı URL altında. Bu seçeneği uygularken mobil ziyaretçilerin emobil HTML, desktop ziyaretçilerine de desktop HTML sunuluyor. Bunu yapmak için ziyaretçinin user agent’ının mobil mi desktop mu olduğu tespit edilip doğru HTML’in sunulması gerekli. Ayrıca sitenin http header bilgilerine vary header bilgisi eklenmeli.

Örnek:

3- Separate URL: Desktop ve mobil sitenin URL’i farklı, HTML’i de farklı

Mobil sitenin farklı bir URL altında sunulduğu durumlar, genelde m. subdomaini kullanılır bunun için. Bu durumda desktop ve mobil sayfalar arasında bağlantıyı göstermek için alternate ve canonical etiketleri kullanılır. Desktop sayfada aynı sayfanın mobil versiyonu alternate etiketi ile belirtilirken mobil sayfada aynı sayfanın desktop versiyonu canonical etiketi ile işaret edilir. Bunun haricinde adaptive versiyonda olduğu gibi kullanıcıların user agentı tespit edilip kullanıcının mobil veya desktop’a yönlendirilmesi gerekli. Bu yönlendirme 302 veya 301 yönlendirmesi olabilir, 302 olması tercih edilir.

Bu seçenekte bu yönlendirme ve eşleştirme işlemi uygulanmazsa iki site ayrı site olarak algınacağından kopya durumu oluşabilir. Desktop ve mobil sitede bulunan sayfa tipleri aynı değilse eşleştirme ve yönlendirme işlemi sadece her iki sitede de olan sayfalar için uygulanmalı.

Örnekler:

Google kaynaklarında responsive tavsiye ediliyor olsa herhangi bir seçenek kullanılabilir, SEO bakımından birinin diğerine karşı bir üstünlüğü söz konusu değil.

Sayfaya girdiğinizde mobil kullanıcıların ne gördüğünü, yönlendirilip yönlendirilmediğini görmek için chrome.google.com/webstore/detail/user-agent-switcher-for-c/djflhoibgkdhkhhcedjiklpkjnoahfmg eklentisini kullanabilrsiniz. Eklentiden user agentınızı ios > iphone 6 veya android > android kitkat seçerek test edebilirsiniz.

Bir sayfanın mobil uyumluluğu da www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresinden kontrol edilebilir.

Mobil uyumluluk hataları da Google Webmaster Tools üzerinden denetlenebilir:

google search console mobil hataları
google webmaster tools mobil hataları

21 Nisan’da mobil konusunda bir algoritma güncellemesi oldu, mobil uyumlu olmayan siteler mobil aramalarda sıralama kaybetti. Halihazırda mobil uyumlu siteler mobil aramalarda daha iyi performans gösteriyordu, bunun etkisi büyük bir şekilde arttı güncelleme sonrasında.

21 Nisan güncellemesiyle birlikte mobil uygulamasıyla app indexing entegrasyonunu yapmış olan sitelerin mobil sıralama performansı arttı. Ayrıca bu entegrasyonun yapan sitelerde, eğer mobil kullanıcıda sitenin uygulaması yüklü ise mobil sonuçlarda sitenin URL’inin/açıklamasının altında “mobil uygulamada aç” şeklinde bir buton da çıkacak aşağıda görüldüğü gibi. Butona tıklayınca ilgili sayfanın mobil uygulamadaki ekranını açacak. Sadece Android uygulamalar için yapılabilir.

google app indexing
21 Nisan güncellemesi ile ilgili İnan‘ın yazdığı SEM Blog‘da yayınlanan bir blog yazısı da var: www.semtr.com/blog/google-mobil-aramalardaki-algoritmasinda-degisiklige-gidiyor

Faydalanılabilecek Kaynaklar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>