Google Analytics Sertifikası Nasıl Alınır

Google Analytics Sertifikası

Kısa bir süre önce Google Analytics Bireysel Yeterlilik Sertifikası sınavına girdim ve %87 başarı oranıyla sertifika almaya hak kazandım. Google Analytics kullanmak günlük hayatımın bir parçası olduğu için genel olarak hakimdim zaten, sınav için %50 indirim sağlayan promosyon koduna denk gelince hiç beklemeden girdim sınava. Siz de bu sertifikayı almak istiyorsanız işte bilmeniz gerekenler:

Google Analytics sertifika sınavı online yapılan bir sınav. Adwords sınavından farklı olarak biraz daha “gevşek” olduğunu söyleyebiliriz. Sınavı istediğiniz zaman durdurup beş gün içerisinde bitirme imkanına sahipsiniz. Sınav sırasında başka bir tarayıcıyı da kullanabilirsiniz, diğer bir deyişle sınavda kitap açık. Sertifika alabilmek için en az %80 başarı oranınına sahip olmanız gerekiyor, yani 70 sorunun en az 56’sını doğru cevaplamalısınız. Sınavın toplam süresi 90 dakika, hayli hayli yeterli kanımca. İyi hazırlanırsanız ilk denemenizde yüksek ihtimalle geçersiniz. Olur da geçemezseniz de dert etmeyin, 2 hafta sonra sınava tekrar girebilirsiniz. Sınav sadece İngilizce dilinde mevcut. Sertifikanın 18 ay geçerliliği var.

Sınava başlamak için google.starttest.com adresine gidip kayıt yaptırın. Analytics testini satın alın, yazının sonunda verdiğim promosyon kodları geçerliliğini koruyorsa %50 indirimli olarak 25 dolar ödersiniz. Sınava başlamadan önce internet bağlantınızın iyi olduğundan emin olun ve tercihen sessiz bir ortama geçin. Farklı bir tarayıcının sekmelerinde Google Analytics hesabınızı, Google Analytics yardım merkezini, Google Analytics IQ Dersleri sayfasını ve boş bir Google sayfasını açmanızı tavsiye ederim. IP address range tool ve campaign URL builder de kullanışlı olabilir.

Sınav sırasında internette arama yapmakta serbestsiniz, emin olamadığınız noktalarda Google Analytics hesabınıza göz atmanızda fayda var. Sınav sırasında soruları boş bırakabilir veya işaretleyebilirsiniz. Emin olamadığınız soruları işaretleyip bildiğiniz soruları yaptıktan sonra onlara geri dönmeniz oldukça etkin bir yöntemdir.

Sınava hazırlanmak için kullandığım temel kaynak googleanalyticstest.com idi. Aslında bir kaynaktan ziyade soru bankası kendisi, Google Analytics sınavında çıkan sorulara benzer toplam 262 tane soru var. Burada 20’lik setler halinde 120 soru çözdüm ve bu testlerdeki başarı oranım %60-70 oranındaydı. Yani Google Analytics sınavından daha zorlayıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tüm soruların doğru cevaplarının detaylı açıklamaları bulunuyor ki çok faydalı.

googleanalyticstest.com dışında Blast’ın hazırladığı Google Analytics Reference Guide ile vakit geçirin biraz. Slingshot SEO’nun SEOmoz’daki makalesini okuyun ve yine Slingshot SEO’nun hazırladığı Google Analytics sınavında çıkabilecek sorulardan bahsedilen pdf dosyasını inceleyin. Google Analytics yardım merkezini didikleyin ve Google Analytics IQ Dersleri sayfasındaki videoları izleyin. Daha çok soru çözmek isterseniz ipassexam.com‘dan ücretli hesap açabilirsiniz, 1 aylık almanız kafi olacaktır. Eğer uzun bir süredir Google Analytics kullanıyorsanız bu kaynaklar yeterli olacaktır.

Sınavdaki soru tipleri olduça çeşitli; doğru-yanlış soruları, tek şıklı sorular, birden fazla cevabın doğru olduğu sorular mevcut. Hepsi doğrudur, hepsi yanlıştır gibi sorulara özellikle dikkat edin. Şaşırtmacalı sorular yok değil, dikkatlice okuyun. İki cevabın da doğru olduğunu düşündüğünüz sorularla karşılaşmanız muhtemel, daha ideal bir çözüm olduğunu düşündüğünüz şıkkı seçin.

Genel olarak Google Analytics’in altını üstüne getirin. Sınavda çıkabilecek konular hakkında tavsiyelerim şunlar:

  • Profillere iyi çalışın; zorlayıcı soru gelir oradan.
  • Filtreler ve gelişmiş segmentler arasındaki ayrımı iyi kavrayın. Hangi durumda hangisini neden kullanmalısınız bilin.
  • Regex hakkında bilginiz olsun. Bana zor regex sorusu çıkmadı, ancak neyin ne manaya geldiği hakkında bilginiz olsun.
  • Normal takip kodunun yanısıra e-ticaret takibiyle alakalı da mutlaka soru çıkar.
  • Etkinlikler ve sanal sayfa gösterimleri hakkında tecrübe edinin.
  • Adwords hesabıyla bağlı bir analytics hesabınız varsa inceleyin. Adwords ile analytics verilerinin farklı olabilme sebeplerini araştırın.

Sınava satın alırken BrianClifftonBook2010 veya PerformanceMarketing kupon kodlarını girerseniz %50 indirim kazanırsınız. Bu Google Analytics sınavı kupon kodları ilk 10.000 kişi için geçerli, dolayısıyla ne zaman tükeneceği hakkında hiçbir fikrim yok.

Sonuç olarak korkulacak bir sınav değil. Öğrenin, uygulayın, kendinizden emin olduğunuzda sınava girin. Tecrübelerinizi veya sorularınızı yorumlarda olarak belirtebilirsiniz.

Bol şanslar.

  1 Comment

  1. Pingback: Google Analytics Sertifika Sınavı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>